سپر خودرو (Bumper)

سپر (Bumper)

سپر قسمتی از بدنه  خودرو میباشد که در جلو و پشت آن تعبیه شده است. کارایی سپرها ایجاد ایمنی در خودرو و عدم خوردن ضربه به آن می‌باشد. سپر خودروها قادرند در تصادف‌هایی که با سرعت بالا رخ میدهند تا میزان زیادی خسارت‌ ناشی از آن را کاهش دهند. این قطعه که در سال 1901 توسط فردی به نام <فردریک سیمز> طراحی شده است فلزی و از جنس سرب بوده

سپرهای فلزی مشکلات رایجی داشتند؛ از جمله اینکه مراحل ساخت سپرها بسیار دشوار بود ، به مرور زمان سپرهای فلزی دچار زنگ زدگی میشد، به علت وزن سنگین سپرها احتمال افتادن آنها بسیار زیاد بود و همچنین آسیب جدی در تصادف به افراد یا اجسام وارد میشد . پس از گذشت سالها سپرهای پلاستیکی جایگزین سپرهای فلزی شدند.

سپرهای پلاستیکی هم دارای ایراداتی از جمله آسیب جدی در برخوردهای شدید بودند. از این رو طراحان و تولیدکنندگان خودرو به فکر تولید سپرهای پلاستیکی با توجه به مسئله آیرودینامیک (مقاومت در برابر باد) افتادند.

به طور کلی سپر خودروها از سه قسمت اصلی پیشانی (پوسته)، تیر عرضی (دیاق) و جاذب (ضربه گیر)تشکیل شده است.

سپرهای امروزی تولید شده از ترکیب چند آلیاژ فلز، پلاستیک و فیبر کربن میباشند و در برابر آب و آفتاب و … مقاوم هستند، خاصیت آیرودینامیکی دارند، محکم و در عین حال منعطف و ضربه گیر هستند.

 ورود تکنولوژی در تولید سپرهای «حافظه دار» سبب شده تا سپر خودروها در صورت شکستن، فرورفتگی و یا تغییر شکل با گرم شدن به حالت اولیه خود بازگردانده شوند. آلیاژهای حافظه دار معمولاً از جنس فلز هستند. در تولید آنها از فناوری نانو استفاده شده.

از جمله تجهیزات جدید در سپر خودروها کیسه هوای خارجی میباشد تا حین تصادف فاصله لازم را میان بدنه خودرو و فرد یا جسم مقابل ایجاد کنند.

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    4 × سه =

    دسته بندی های فروشگاه