فیلتر بنزین چیست و چه زمانی باید تعویض گردد؟

فیلتر بنزین را باید هر چند وقت یکبار عوض کرد زیرا گرفتگی صافی بنزین خودرو به انژکتورها صدمات بسیاری می زند و باعث کاهش بازدهی موتور می شود.

فیلتر یا صافی بنزین چیست؟

به دلیل آلودگی و فرسوده شدن مخازن سوخت و شلنگ های انتقال سوخت در جایگاه های سوخت گیری ممکن است مقاذیری آلودگی و کثیفی به باک بنزین خودرو وارد شود. علاوه بر این، فرسودگی خود باک بنزین و لوله های انتقال سوخت در مسیر سوخت رسانی به موتور، ممکن ست در ایجاد آلودگی در بنزین مصرفی خودرو، نقش موثر داشته باشند. به همین دلیل در تمامی خودروهای امروزی، از صافی بنزین که وظیفه اش پاکسازی سوخت مصرفی خودرو از هر نوع عامل خارجی است، استفاده می شود.

برای عملکرد بهتر خودرو باید فیلتر بنزین را هر چند وقت یکبارعوض نمود. تعویض به موقع فیلتر بنزین، باعث تمیز ماندن انژکتورها، عمر مفید پمپ بنزین و راندمان بالای موتور می گردد.

اهمیت صافی بنزین در اتومبیل های امروزی

یکی از قطعات مهم و مصرفی اتومبیل های امروزی صافی بنزین است. بنزین در اتومبیل های کاربراتوری از درون چند ژیگلور عبور می کند که حداقل قطر آن نیم میلیمتر است

اما هر انژکتور یا سوخت پاش در اتومبیل های انژکتوری دارای یک یا چند سوراخ بسیار ریز است که بسته به تعداد آن قطری کمتر از دو دهم میلیمتر دارد،

از آنجایی که انژکتور برای زمانی کمتر از پنج هزارم ثانیه باز میشود و مجرای بسیار باریکی دارد ذرات بسیار ریز میتوانند مسیر پاشش سوخت را مسدود یا نیمه مسدود کنند.

پایین آمدن بازده موتور، کثیف شدن انژکتورها، بد روشن شدن موتور ، کوتاه شدن عمر پمپ بنزین، سنسور اکسیژن و در بعضی موارد سوختن سوپاپ موتور خودرو از نشانه های مهم کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین است.

علائم کثیف شدن فیلتر بنزین

بد روشن شدن اتومبیل از نشانه های گرفتگی فیلتر بنزین

بد روشن شدن اتومبیل مخصوصا در حالت استارت سرد یکی از نشانه های کثیف بودن صافی بنزین است . اگر فیلتر بنزین کثیف باشد ، موتور اتومبیل با اولین استارت بلافاصله بعد از باز شدن سوئیچ روشن نمیشود و باید چند ثانیه ای بعد از باز کردن سوئیچ منتظر ماند تا فشار بنزین در ریل سوخت به حد کافی برسد. اگر فیلتر کثیف باشد ، ممکن است برای روشن شدن موتور نیاز به چند استارت باشد.

پایین آمدن راندمان موتورازعلائم گرفتگی فیلتربنزین

پایین آمدن راندمان موتور یکی دیگر از علائم کثیفی فیلتر بنزین است که موجب کم شدن کشش موتور می شود. در این شرایط قدرت موتور کاهش می یابد و دور موتور خیلی کند بالا میرود. در سربالایی ها و هنگام استفاده از کولر کاهش قدرت موتور کاملا محسوس است و ممکن است موجب بالا رفتن آمپر آب در ماههای گرم سال گردد.

کثیف شدن و گرفتگی انژکتورها نشان دهنده گرفتگی فیلتر بنزین

کثیفی و خرابی فیلتر بنزین ممکن است موجب کثیف شدن و گرفتگی انژکتورها نیز شود. راندمان موتور در این حالت شدیدآً کاهش می یابد و مصرف بنزین بالا می رود . عبور جرم و ذرات ریز از صافی بنزین و وارد شدن این ذرات به انژکتور موجب مسدود شدن مسیر پاشش سوخت و کار افتادن یکی از انژکتورها میشود.

تغییر صدای پمپ بنزین خبر از گرفتگی فیلتر بنزین می دهد

تغییر صدای پمپ بنزین یکی دیگر از علائم کثیف شدن فیلتر بنزین اتومبیل است. پمپ بنزین برای چند ثانیه بعد از باز کردن سوییچ اتومبیل به کار می افتد، در اینصورت ممکن است رانندگان به دلیل عادت کردن به صدای پمپ بنزین متوجه بکار افتادن آن نشوند اما کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین صدای غیر طبیعی در پمپ بنزین ایجاد می کند. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =

دسته بندی های فروشگاه